Podstawowym paliwem kominkowym jest drewno. Jego spalanie tylko z pozoru wydaje się prostym zadaniem. Palenie w kominku tak, aby nie powstawał dym, a w domu było nie tylko ciepło, ale przede wszystkim bezpiecznie nie należy do łatwych zadań. Jesteś właścicielem kominka od niedawna? Zastanawiasz się, na czym polega prawidłowe palenie drewnem w kominku? Podpowiemy Ci, jakie drewno najlepiej nadaje się na opał kominkowy, wyjaśnimy Ci także jakie są najbardziej efektywne techniki palenia w kominku i co zrobić, aby nieustannie nie doglądać palących się drew.
Ile drewna użyć na początku palenia?
Ogrzewanie kominkowe z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców naszego kraju. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż palący się ogień w kominku to nie tylko sposób na stosunkowo tanie ogrzanie lub dogrzanie domu, ale także na wprowadzenie do niego ciepłej, przytulnej atmosfery – to wspaniałe uczucie, gdy w chłodny jesienny czy zimowy wieczór można posiedzieć przy kominku, w którym pali się ogień i trzaskają drwa.
Jeżeli jesteś właścicielem kominka, pierwsze co musisz zrobić to wybrać odpowiedni rodzaj drewna – z uwagi na różną zawartość żywicy nie każde nadaje się do tego, aby spalać je w kominku. Jako paliwo kominkowe najlepiej sprawdza się drewno z drewno z drzew liściastych: najlepszy jest klon, buk, brzoza, grab.
Ważna jest również odpowiednia wilgotność, która powinna maksymalnie wynosić 20%. Palenie wilgotnym drewnem zmniejsza sprawność kominka oraz sprzyja erozji murowanego komina i (w przypadku kominka z wkładem) brudzeniu się szyby zamykającej palenisko.
Z pewnością, gdy rozpalasz w kominku, zależy Ci na tym, aby drewno spalało się w nim prawidłowo. Dlatego też na początku musisz ogrzać palenisko i przewód dymowy – jest to konieczne, gdyż do zimnego kominka nie napływa powietrze, które jest niezbędne do procesu spalania.
W przypadku kominka z zamkniętym paleniskiem na początku rozpalania musisz na kilka chwil pozostawiać niezamknięte drzwiczki. Pamiętaj, aby do kominka nie wkładać zbyt dużej – wynoszącej mniej więcej 5 kg – porcji drewna. Efektywne palenie w kominku wymaga tego, aby była ona znacznie mniejsza – w przypadku dużej porcji spalanie będzie niepełne.
Jak układać drewno w kominku?
Na efektywność pracy kominka wpływ ma nie tylko użycie odpowiedniego drewna, ale także sposób jego ułożenia – nieprawidłowe ułożenie drewna jest najczęściej popełnianym błędem przez właścicieli kominków. Jeżeli chcesz robić to poprawnie, zależy Ci na tym, aby w domu było naprawdę ciepło, nie chcesz ciągle dokładać polan, zastosuj metodę palenia „od góry”.
Polega ona na tym, że drewno układa się w stos w taki sposób, aby najgrubsze polana znalazły się na dole, a najbardziej drobne na górze. Na koniec połóż trochę pogniecionego papieru albo podpałkę (w tej roli doskonale sprawdzą się drobne kawałki drewna) i podpal je. W komorze kominka możesz ułożyć od 2 do nawet 4 warstw drewna – aby niezbędne do spalania powietrze mogło między nimi krążyć, układaj je na krzyż. Pierwszą warstwę ułóż wzdłuż paleniska, a następną w poprzek.
Palenie w kominku drewnem na metodę od góry jest bardziej ekonomiczne od tej od dołu, zapobiega także brudzeniu szyby. Gdy cześć drewna się wypali i zamieni w węgiel, możesz dołożyć nowych polan. Drzwiczki kominka musisz otwierać powoli, aby nie dopuścić do gwałtownego wzrostu ciśnienia w komorze spalania.
Rozpalanie drewna w kominku od góry
Wiele osób układa drewno w kominku na kształt indiańskiego stosu – to sposób wprawdzie bardzo efektowny, ale mało ekonomiczny. Jeśli interesuje Cię efektywne palenie drewnem w kominku, musisz używać wyłącznie suchego i sezonowanego, czyli przechowywanego co najmniej przez 15 miesięcy na powietrzu, drewna. Do niepełnego, a więc nieekonomicznego spalania drewna przyczynia się także ograniczona ilość powietrza, która dociera do komory spalania oraz rozpalanie od dołu.
Wspomnieliśmy już, że najlepiej sprawdza się palenie od góry. Aby wstępnie rozgrzać palenisko i przewód dymowy, możesz w kominku rozpalić trochę pogniecionego papieru, a następnie ułożyć metodą na krzyż kawałki drewna. Zanim drewno dobrze się rozpali, przymknij drzwiczki, pozostawiając szczelinę o szerokości kilku centymetrów – zamknij je, gdy zaczną się palić drobne kawałki drewna. Nie zamykaj wlotów powietrza i szybra aż do chwili, gdy cała porcja drewna zostanie objęta płomieniem.
Szybkość spalania drewna ustalisz, regulując dopływ powietrza szybrem, zrobisz to metodą prób i błędów. Korzystając z metody palenia od góry, zapomnisz o ciągłym dokładaniu drewna do kominka. To nie tylko wygodne, ale i efektywne palenie w kominku. Pamiętaj, aby sięgać po wysokiej jakości drewno kominkowe. Takie właśnie oferuje nasz Tartak Krychów.
Czy niewłaściwe palenie szkodzi środowisku?
Spalanie drewna w kominku może, ale nie musi szkodzić środowisku. Jeżeli zależy Ci na tym, aby proces spalania był przyjazny dla planety, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim do palenia używaj wyłącznie drewna pochodzącego z drzew liściastych. Sięgaj przy tym wyłącznie po drewno sezonowane, którego wilgotność wynosi poniżej 20%. Nie używaj drewna pochodzącego z drzew iglastych, gdyż zawiera ono zbyt wiele żywicy – efektem jego spalania jest powstanie tłustego, trudnego do usunięcia osadu zarówno na szybie, jak i na przewodzie dymowym. Nigdy nie używaj do palenia w kominku drewna lakierowanego, impregnowanego lub klejonego, które paląc się, będzie wydzielało trujące substancje niebezpieczne dla zdrowia.
Dla zmniejszenia ilości szkodliwych pyłów, które trafiają do atmosfery podczas palenia w kominku stosuj wyłącznie metodę palenia od góry. W przypadku tej metody substancje lotne, które powstają w procesie spalania drewna ulegają rozkładowi w komorze spalania, przy zastosowaniu tej techniki powstaje niewielka ilość dymu, większe jest za to wytwarzanie ciepła, co w efekcie przyniesie Ci spore oszczędności. Jak się okazuje, odpowiedź na pytanie, jak palić w kominku, aby nie przyczyniać się do pogorszenia kondycji środowiska naturalnego wcale nie jest trudna.
Jak palić w kominku bez dymu?
Unoszący się dym przy paleniu w kominku osadza się nie tylko wewnątrz kominka, ale także na ścianach i wyposażeniu znajdującym się w pomieszczeniach, do tego zanieczyszcza on powietrze. Powinno Ci więc zależeć na tym, aby palić w kominku w taki sposób, aby nie powstawał dym.
Zadymienie z kominka może pojawić się tylko w dwóch przypadkach: gdy do kominka nie dopływa wystarczająca ilość powietrza oraz gdy drewno jest mokre. Wiesz już, że do palenia w kominku nadaje się wyłącznie drewno przechowywane co najmniej 15 miesięcy na powietrzu o wilgotności poniżej 20 %. Przed spaleniem musisz więc drewno kominkowe połupać na szczapy i luźno ułożyć pod wiatą na świeżym powietrzu – tak ułożone drewno wymaganą wilgotność na pewno osiągnie po 15 miesiącach.
Ważny jest także sposób spalania drewna – zawsze stosuj opisywaną już kilkakrotnie technikę, jaką jest palenie w kominku od góry. W palenisku najpierw połóż kilka najgrubszych polan, następnie na krzyż kilka cieńszych, następnie dołóż (także na krzyż) kilka jeszcze cieńszych, na górze stosu ułóż najdrobniejsze kawałki drewna. W tak ułożonym stosie substancje lotne wypalą się w kominku.
Konserwacja kominka
Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego nie zapomnij sprawdzić w jakiej kondycji jest Twój kominek – tylko regularne czyszczenie i konserwacja sprawią, że palenie w kominku będzie bezpieczne. Zanim zaczniesz sezon grzewczy sprawdź, czy nie rozszczelniły się uszczelki w korpusie paleniska, zobacz także w jakim stanie znajdują się uszczelki w drzwiach i szybie – jeśli uległy one zużyciu, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego musisz je wymienić na nowe.
Wszystkie uszczelnienia muszą być w dobrym stanie, gdyż eliminują niekontrolowany dopływ powietrza do komory spalania i zapobiegają unoszeniu się w pomieszczeniach nieprzyjemnego zapachu. Aby ochronić elementy kominka przed osadzaniem się sadzy i innych zabrudzeń, stosuj specjalne impregnaty – dzięki nim czyszczenie kominka będzie mniej żmudną i pochłaniającą wiele czasu czynnością.
Dbaj o to, aby szyba i wkład kominkowy zawsze były czyste, znajdująca się na tych powierzchniach sadza może łatwo się zapalić. Może dojść również do zaczadzenia domowników na skutek rozszczelnienia kominka. Nie zaniedbuj także corocznej kontroli komina przez kominiarza – sadze w kominie także mogą się zapalić.
Podsumowanie
Na kominek w domu decyduje się coraz więcej osób. Tradycyjny kominek wyposażony we wkład jest nie tylko ozdobą, ale także źródłem ciepła. Palenie w kominku drewnem może przynieść spore oszczędności w sezonie grzewczym, nie musi też szkodzić środowisku. Jeśli zdecydujesz się wyposażyć swój dom w kominek, pamiętaj, aby palić w nim wyłącznie suchym, odpowiednio długo sezonowanym drewnem z drzew liściastych. Dobry wkład i efektowna obudowa kominka oraz suche drewno to jednak jeszcze nie wszystko. Ważny jest także odpowiedni sposób palenia.