Ogromne zanieczyszczenie środowiska naturalnego sprawia, że coraz częściej poszukiwane są paliwa, których negatywny wpływ na środowisko jest zdecydowanie mniejszy, niż używany do ogrzewania domów węgiel. Jeżeli Ty także znajdujesz się w grupie osób chcących zatroszczyć się o środowisko, postaw na pellet z certyfikatem. Ten rodzaj paliwa ma wiele zalet, cechuje go wysoka wydajność energetyczna, do tego jest stosunkowo tani, łatwo też go przechować. Nie bez znaczenia jest także to, że po spaleniu pelletu pozostaje niewielka ilość popiołu.
Co to jest certyfikat pelletu?
Do produkcji pelletu wykorzystywana jest biomasa – są to odpady będące pozostałością produkcji rolnej i leśnej oraz przedsiębiorstw, które są powiązane z tymi działami gospodarki. Zaletą biomasy jest to, że powstaje ona z roślinnych odpadów łatwo ulegających rozpadowi. W sprzedaży znajdziesz kilka rodzajów pelletu, które różnią się od siebie materiałem użytym przy ich produkcji. Są to:
- trociny i zrębki drzewne oraz inne odpady powstające w zakładach drzewnych, stolarniach i tartakach.
- słoma;
- siano;
- łuski słonecznika.
Pellet drzewny – najbardziej popularny
W naszym kraju największą popularnością cieszy się pellet drzewny. Nadaje się on do spalania w kotłach i kominkach. Wiele osób chętnie wybiera pellet nie tylko z troski o środowisko naturalne, ale także z przyczyn ekonomicznych – koszt ogrzewania domu kotłem na pellet jest znacznie niższy, niż w przypadku wykorzystywania ogrzewania elektrycznego, kotłów na gaz ziemny lub olej opałowy. Używane do produkcji tego ekologicznego paliwa odpady drzewne nie mogą zawierać żadnych zanieczyszczeń, zarówno mineralnych, jak i chemicznych. Jeżeli chcesz mieć pewność, że kupujesz pellet, który charakteryzuje się wysoką jakością, postaw na pellet z certyfikatem.
Przeznaczony do ogrzewania domów pellet musi spełniać rygorystyczne normy. Kupując pellet z certyfikatem możesz mieć pewność, że nie zawiera on żadnych szkodliwych substancji i spełnia wysokie standardy jakościowe. Certyfikat to także gwarancja, że jest on produkowany z poszanowaniem środowiska naturalnego. Poza tym wybierając certyfikowany pellet, będziesz mieć pewność, że jakość jego spalania będzie naprawdę wysoka. W Polsce możesz kupić pellet, który posiada certyfikat DIN PLUS albo EN PLUS – oba te certyfikaty potwierdzają jego wysoką jakość.
Certyfikat ENPLUS obowiązuje nie tylko w Polsce, ale także w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej, proces certyfikacji nadzoruje Europejskie Centrum Pelletu. W normie tej wyróżnia się dwie klasy pelletu przeznaczonego do ogrzewania domów jednorodzinnych. Są to:
- A1. To pellet najwyższej jakości, jest on produkowany z pni drzew i pozostałości drzewnych, które nie były poddawane obróbce chemicznej.
- A2. Tak oznaczony pellet powstaje z odpadów drzewnych, gałęzi, konarów i korzeni niepoddanych obróbce chemicznej. Jego parametry są trochę niższe niż tego, który posiada klasę EN Plus A1. Certyfikat DIN PLUS przyznawany jest w Niemczech, ale uznawany jest we wszystkich krajach europejskich. Ubiegać mogą się o niego jedynie ci producenci tego biopaliwa, których produkt spełnia normę EN Plus 1.
W sprzedaży dostępny jest również pellet przemysłowy klasy B. Jego jakość jest niższa od dwóch poprzednich klas. Producenci pelletu mogą się ubiegać również o przyznanie dwóch innych międzynarodowych certyfikatów: FSC (Forest Stewardship Council®) oraz PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification).
Korzyści z posiadania certyfikatu
Wybierając pellet z certyfikatem, masz pewność, że kupujesz produkt spełniający międzynarodowe standardy jakościowe. Pamiętaj, że jego stosowanie może być konieczne, aby została utrzymana gwarancja producenta na kocioł. Posiadanie certyfikatu jest korzystne nie tylko dla klientów, ale także dla jego producentów. Obecnie coraz więcej osób większym zaufaniem darzy te firmy, w których proces produkcyjny opiera się na poszanowaniu środowiska naturalnego. Kupując pellet z certyfikatem, możesz mieć pewność, że nie będziesz mieć żadnych problemów z urządzeniami do spalania, a ilość szkodliwych substancji emitowanych podczas spalania będzie naprawdę niewielka.
Pellety bez certyfikatu – możliwe problemy
Pellet z certyfikatem – w porównaniu z tym, który jest niecertyfikowany – w trakcie spalania nie będzie sprawiał Ci żadnych kłopotów. Piece na pellet dostępne na rynku są przeznaczone do spalania wyłącznie certyfikowanego paliwa. To oznacza, że wybierając pellet bez certyfikatu ryzykujesz uszkodzenie kotła, co więcej – w takim przypadku nie możesz liczyć na jego naprawę lub wymianę w ramach gwarancji. Paląc certyfikowanym pelletem, nie tylko nie uszkodzisz pieca, ale także będziesz mieć pewność, że zachowa on pełną sprawność przez naprawdę długi czas.
W pellecie z certyfikatem nie znajdziesz żadnych szkodliwych substancji chemicznych, które podczas spalania trafiłyby do atmosfery – pellet z certyfikatem nie zanieczyszcza powietrza. Pellet, który pomyślnie przeszedł proces certyfikacji ma wyższą wartość opałową od tego bez certyfikatu, a po jego spalaniu nie pozostają żadne brudzące resztki (ilość popiołu jest niewielka), do tego cechuje go duża wytrzymałość.
Najlepszy pellet drzewny od sprawdzonego producenta
Ogrzewasz dom pelletem i chcesz mieć pewność, że kupujesz opał odznaczający się wysoką jakością? Wybierz ten, który pochodzi od producenta godnego zaufania. Jako sprawdzony producent pelletu drzewnego oferujemy produkt charakteryzujący się wysoką wartością opałową (certyfikowany pellet ma wartość opałową wynoszącą od 4,6 do 5 kWh/kg) i niską zawartością popiołu. Nasz pellet przeszedł między innymi testy wytrzymałościowe, a dzięki temu możesz mieć pewność, że nie rozpadnie się on podczas transportu, przechowywania i zasypywania do kotła. Opał ten dostępny jest w 15-kilogramowych workach, łatwo go więc przechować. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z naszej oferty, zyskasz dodatkowy plus. Jest nim czysta kotłownia – pellet nie brudzi. Co więcej, nie będziesz musiał zaprzątać sobie głowy czyszczeniem pieca.